Rusça Dersleri

Bilinen Rus dili tarihinin başlangıç yılı 858′dir. Rusça; Slav dilleri grubunun, Doğu Slav Dilleri alt grubuna girer ve Avrasya’da yaygın olarak konuşulan bir dildir.  20.yüzyılda politik yönden çok önemli bir dil olan Rusça, Birleşmiş Milletlerinde resmi dillerindendir. Dünya üzerinde konuşulan diller arasında 7.sırada yer almaktadır. Rusça alfabesini,Kiril alfabesinden almaktadır. Çünkü Latin harfleri Rusçada ki tüm sesleri ifade etmek için yetersiz kalmaktadır.  Rusça da vurgu oldukça önemlidir. Bu yüzden kelimeleri öğrenirken vurguyu da iyice öğrenmek gerekir.

Kazakistan,Belarus, Özbekistan, Ukrayna, Kırgızistan, Moldova, Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan ve Tacikistan’da okullarda zorunlu Rusça eğitimi verilir. Konuşulduğu Ülkelere bakacak olursa; Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri, ABD, Moğalistan,Almanya,Birleşik Krallık,Kanada,Latin Amerika,İsrail,Mısır gibi başlıca çoğunlukta yer almaktadır.164 Milyon kişi anadili olarak konuşurken 114 milyon kişinin ise ikinci dilidir.Ayrıca İsrail’de tam 750.000 kişi Rusça konuşmaktadır.Resmi dil olarak kullanılan ülkeler ise başlıca; Rusya,Beyaz Rusya,Kazakistan,Kırgızistan,Bağımsız Devletler Topluluğu,Uluslararası Atom Enerji Ajansı,Gürcistan,Ukrayna,Moldova….

Ukrayna ve Belarus dili Rusça’ ya en yakın dillerdir. Doğu Slav dillerinin de Rusça’ ya yakınlığı bilinmektedir. Bulgarca ve Rusça dil bilgisi olarak uyuşmasalar da ikisi de 19.yüzyıl ve 20.yüzyıllarda Slav etkisi altına girdiğinden Bulgarca ve Rusça arasında birçok ortak kelime vardır. Yüzyıllar içersinde birçok farklı dilden etkilenmiştir, Rusça.  Bunlar; İngilizce, Fransızca ,  Hollandaca , lehçe ,Latince…Çok önemli bir nokta;Kaliforniya’da ki Savunma Dil Enstitüsü;İngilizceyi  akıcı olarak konuşabilen birisinin 720 saatlik bir eğitimle Rusçayı öğrenebileceğini hesaplamıştır.Birleşmiş Milletler İstihbarat Topluluğunun sabit hedef dilidir.

Rusça 33 harften oluşan ve Kiril alfabesinin Rusçaya uyarlanmış şekli olan bir abece kullanır. Bu Alfabe:

А
/a/

Б
/b/

В
/v/

Г
/ɡ/

Д
/d/

Е
/ye/

Ё
/yo/

Ж
/j/

З
/z/

И
/i/

Й
/y/

К
/k/

Л
/l/

М
/m/

Н
/n/

О
/o/

П
/p/

Р
/r/

С
/s/

Т
/t/

У
/u/

Ф
/f/

Х
/x/

Ц
/ts/

Ч
/ç/

Ш
/ş/

Щ
/şç/

Ъ
/kalınlaştırma işareti/

Ы
/ı/

Ь
/yumuşaklık işareti/

Э
/e/

Ю
/yu/

Я
/ya/

Sert ve Yumuşak Sessizler

Rusçada sesliler iki gruba ayrılır: sert ve yumuşaktır. Sert sesliler: аоуыэъ Yumuşak sesliler: яёюиеь Sert sesliler ч ve щ’den sonra olursak, daima yumuşaktır. Aynı Türkçe gibi.

Ö: чашка [çáşka] (fincan), щука [şçúka] (turnabalığı), чаща [çáşça] (çalılık)

Yumuşak sesliler цш ve ж’den sonra olursak, daima serttir

Ö: центр [tsentr] (merkez), шея [şéya] (boyun), жизнь [jızn'] (hayat)

Tonlu ve Boğuk Sessizler

 

Tonlu sessizler: бвгджз Boğuk sessizler: пфктшс Tonlu ve boğuk harfleri telaffuz ederken diliniz ve damağınız aynı seviyededir, fakat tonlu harfler biraz daha yüksek sesle telaffuz edilir. Tonlu sessiz harfi sözcüğün sonunda olursa, her zaman boğuk ses söylenir.

Ö: зуб [zup], рог [rok], раз [ras], рожь [roş]

Tonlu sessiz harfinden sonra boğuk sessiz harf varsa, ikisi sessizler boğuktur.

Ö: автобус [aftóbus], ложка [lóşka], легко [lihkó], мягкий [m’ahkiy]

Boğuk sessiz harfinden sonra tonlu sessiz harf varsa, ikisi sessizler tonludur.

Ö: вокзал [vagzál], отговорка [adgavórka] сдача [zdáça]